Vyšetření stolice na skryté krvácení

Vyšetření stolice na okultní krvácení

Pacient musí být poučen, že si má u lékaře, nebo v laboratoři, vyzvednout zkumavku s aplikátorem na vyšetření stolice a je vhodné, aby byl poučen, jak se vyšetření provádí. Je nepřípustné, aby nepoučený pacient nosil do laboratoře stolici ve vlastním obalu.

Test na okultní krvácení (OK test) je dostupný a relativně jednoduchý způsob zjištění okultního krvácení do stolice. Test je založen na detekci krevního barviva hemoglobinu ve stolici. Jedná se v současné době o jednu z nejdůležitějších metod vyšetření stolice.

Při použití určitých typů odběrových medií se nemusí jako dříve dodržovat 3 - denní dietní omezení. Test není vhodné provádět při menstruaci a u pacientů s průjmy.

Odběr vzorku provádí sám vyšetřovaný doma a provádí se takto: Odšroubujte a vyjměte tyčinku z odběrové zkumavky. Dejte pozor, aby nedošlo k vylití tekutiny ze zkumavky. Vzorek odeberete opakovaným zasunutím odběrové tyčinky nejméně do 3 míst ve stolici. Tyčinku se vzorkem vložte zpět do odběrové zkumavky a zašroubujte uzávěr. Dejte pozor, aby se neulomila špička odběrové zkumavky. Na přiloženém štítku vyplňte jméno a datum odběru stolice a štítek nalepte na odběrovou zkumavku. Vzorek je nyní připraven k testování. Takto odebraný vzorek stolice doručte, i se žádankou o vyšetření, v co nejkratší době do laboratoře. V laboratoři je potom vzorek vyšetřen na přítomnost krve a výsledek odeslán lékaři.