Kolonoskopie

Kolonoskopie

Základní popis
Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek Vašeho tlustého střeva, od jeho nejspodnější části ( konečníku) až k dolnímu konci tenkého střeva.
Toto vyšetření se používá v diagnostice nejrůznějších střevních nemocní a k vyhledávání časných stádií rakoviny střeva a konečníku. V průběhu vyšetření lze odebrat vzorky tkáně k histologickému vyšetření (pod mikroskopem), popř. některé patologické změny ošetřit (např. zastavit krvácení, nebo odstranit polyp).

Postup:
Pro lepší komfort pacienta se používá před vyšetřením zklidňující injekce s přídavkem léků mírnících bolest.
V průběhu vyšetření leží nemocný na levém boku. V této poloze se zavádí přístroj do konečníku a dále se posouvá hlouběji za mírného přifukování vzduchu, což umožní lékaři lepší přehled. Obraz střeva je přenášen na obrazovku. V průběhu výkonu je někdy nutno polohu nemocného měnit.
Celý výkon trvá průměrně 3O-6O minut.

Komplikace:
Naštěstí jsou vzácné, častěji při léčebných výkonech (např. odstraňování polypů, nádorů apod.). Může dojít ke krvácení, vzácněji i k proděravění stěny střevní.

Příprava před kolonoskopií

Před kolonoskopickým vyšetřením je třeba přistupovat k přípravě individuálně, protože neexistuje optimální univerzální postup. Proto konzultujte s lékařem, který Vás k vyšetření objednal, zda je uvedený způsob přípravy ve Vašem případě vhodný. Dále se se svým lékařem poraďte, které léky musíte nezbytně užít v den vyšetření ráno a jste-li diabetik, jak máte postupovat s dietou, perorálními antidiabetiky a insulinem. Warfarinizovaní pacienti by měli na užívání léku upozornit již při objednávání.

5 dnů před vyšetřením
Vysaďte ze stravy potraviny s hrubými zbytky, hlavně se zrnky a slupkami (rybíz, angrešt, jahody, hrozinky, kiwi, melouny, rajčata a pečivo s hrubými zrny a mákem) Vynechejte léky (tablety nebo kapky) obsahující železo (např. Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferin a další) Poraďte se s lékařem o možnosti vysazení či omezení léků, které mohou zpomalit vyprazdňování trávícího ústrojí (např. Imodium, Reasec, Codein , Diolan, některé psychiatrické léky)

Den před vyšetřením
Celý den nic nejezte, nesnídejte, neobědvejte, nevečeřte. Pijte hodně tekutin (minerálky, čaje, čistou vodu atd.), můžete popíjet čistý vývar. Nepijte kávu! Od 14:00 hod začněte po dobu 4 hodin pít vyprazdňovací roztok. Pokud se jedná o běžný postup (např. přípravek s názvem Fortrans), postupujte následujícím způsobem:
Jeden sáček rozpusťte v jednom litru vody a postupně vypijte během jedné hodiny. Příjem rozložte skutečně do 60ti minut, rychlé vypití může vyvolat nevolnost a zvracení. Optimální je vypití 4 litrů v průběhu 4 po sobě jdoucích hodin. Pokud však budete po 2. nebo 3. dávce pociťovat nevolnost, udělejte pauzu 30 - 60 minut a pokračujte po ní až do celkové dávky 4 litrů. Vznik pachuti, případně odporu k předepsanému množství, lze korigovat vypitím malého množství jiné tekutiny s příznivěji vnímavou chutí (jablečnou šťávu, pivo, ne však mléko). Vyprazdňování probíhá v následujících 1 - 2 hodinách po použití přípravku, proto není vhodné přistupovat k němu v pozdní večerní době. Po vyprázdnění byste měli přijímat čisté nebo ochucené minerálky (bez kysličníku uhličitého) k zahnání žízně a mírné rehydrataci do celkového množství 1-1,5 litru.

Den vyšetření
8 hodin před vyšetřením nekuřte, tekutiny pijte jen v malém množství. Pokud si vyžádáte léky s tlumivým účinkem, je třeba mít s sebou doprovod a neřídit auto, ani nevykonávat činnosti vyžadující plnou pozornost. V tento den zachovejte plný klidový režim.