Gastroskopie

Gastroskopie (endoskopie horní části zažívacího traktu)

Popis vyšetření:

Gastroskopie je vyšetření, při kterém se k vyšetření vnitřních struktur jícnu, žaludku a části tenkého střeva používá prohlížecí zařízení vybavené fibro-optickými vlákny (gastroskop), zavedené ústy.

Postup

Endoskopy mají v průměrů asi od 0,6 cm do l,3 cm a délku 30 až 150 cm.

Video systém s použitím fibro-optických vláken umožňuje endoskopu ohebnost a současně i zdroj světla, tak také možnost pozorování.

Mnohé endoskopy jsou také vybavené malými klíšťkami k odběru vzorků tkání a elektrickou sondou určenou k destrukci patologické tkáně.

Po průchodu ústní dutinou je možné endoskopem vyšetřovat jícen (ezofagoskopie), žaludek (gastroskopie) a dvanáctník (duodenoskopie).

Vyšetření trvá asi 5 minut.

Jak se připravit na vyšetření

Pacient musí být od půlnoci až do provedení samotného vyšetření nalačno (nesmí jíst, pít, kouřit a nesmí ani užívat žádné léky!!!). Potrava a léky v žaludku by mohly lékaři bránit v rozhledu a také by během vyšetření mohlo dojít ke zvracení.

Při endoskopickém vyšetření jsou komplikace relativně vzácné. (perforace= protrhnutí žaludku, krvácení)

Možnosti endoskopie

Při endoskopickém vyšetření mohou lékaři dobře endoskopem pozorovat sliznici trávicího traktu. Mohou vidět oblasti podráždění, vředy, zánět a patologické slizniční výrůstky. Obyčejně také mohou odebrat k vyšetření vzorky tkání.

Endoskop je také možné použít k léčbě. Malým otvorem v endoskopu může lékař prostrčit různé typy nástrojů. Tak je možné použít elektrokauteru k obliteraci cévy a zastavit tak krvácení, nebo odstranit malé výrůstky, a stejně tak je možné použít jehly k aplikaci léků do jícnových varixů a zastavit tak jejich krvácení.