Oddělení klinické biochemie a hematologie

SPEA Olomouc s.r.o.

Nám. Národních Hrdinů 2, Olomouc 772 01

Tel. 585 505 220, info: www.spea.cz

 

 

 


Analýza :  NATRIUM

 

Materiál: sérum

 

 

Klinická data

            Je hlavním iontem extracelulární tekutiny a největší měrou se podílí na udržování osmotického tlaku ECT. Vyskytuje se v ECT ve formě sodného kationu (Na+). Ze všech iontů na sebe váže nejvíce vody: retence sodíku je vždy doprovázena retencí vody a naopak. Sodík je přijímán v potravě ve formě chloridu sodného. Z celkového množství sodíku, který denně ledviny přefiltrují, se jen 1 % vyloučí v definitivní moči.

Sledování S-Na+ patří k základním předpokladům péče o vnitřní prostředí. Zvýšení nebo snížení nemusí nutně znamenat změnu zásob Na+ v ECT. Diagnostické závěry o snížení nebo jeho nadbytku mohou být vysloveny pouze po komplexním posouzení anamnézy, klinického stavu hydratace a laboratorních hodnot.

 

Zvýšené koncentrace v séru (hypernatrémie)

Příčiny: změna poměru mezi zásobou Na+ a velikostí ECT. Zásoba Na+ může být přitom fyziologická, zvýšená i snížená, pokud se objem vody snížil ještě více. Vedou k tomu následující situace:

*       renální ztráty vody při nefrogenním i centrálním diabetu, osmotická diuréza při glykosurii, vysokém vylučování urey a léčba manitolem.

*       GIT ztráty- průjmy při maloabsorbci, infekční enteritidy

*       neměřitelné ztráty vody-horečka, popáleniny, pocení, infekce dýchacích cest

*       přesuny vody z ECT do buněk po úpravě hyperglykémie, po křečích a rhabdomyolýze

*       přívod hypertonických a solných roztoků

 

Klinické příznaky hypernatrémie jsou neurologické a souvisejí z dehydratací mozku.

 

Během prvních hodin akutní hypernatrémie, nastává ve tkáních přesun vody z buněk do ECT. V případě mozkových buněk může jejich smrštění vést k demyelinizaci a k poškození mozkových cév.

 

 

Snížené koncentrace v séru (hyponatrémie)

Příčiny: K hyponatrémii vedou stavy, kdy se mění poměr mezi množstvím Na+ a velikostí ECT v neprospěch Na+.

*       deplece Na+ : ztráty z trávicího ústrojí (zvracení, průjmy), ledvinami (hypoaldosterismus, thiazidová diuretika, neuropatie ztrácející sůl), pocením (jsou-li ztráty potu kryty pitím vody), při popáleninách

*       edémy při městnavém srdečním selhání, cirhóze, nefrotickém syndromu, hypoalbuminémii

*       endokrinní příčiny: syndrom nevhodné sekrece ADH

*       hyponatremické stavy

*       hyponatrémie vyvolaná různými, někdy nejasnými mechanismy – pooperačně, při hypothyreóze, AIDS

 

 

 

Pseudohyponatrémie (snížení plazmatické koncentrace Na+ při zvýšené koncentraci proteinů nebo lipidů v plazmě) při měření pomocí výše uvedené technologie nepřichází v úvahu (pozoruje se při stanovení plamenovou fotometrií).

 

U nemocných s hyperglykémií je nutné očekávat zvýšení koncentrace Na+ při úpravě glykémie (vliv osmotického přesunu vody). Při poklesu glykémie o 5,5 mmol/l se zvýší natrémie o 1,5 mmol/l.

 

Obecně platí u akutní hyponatrémie je až dvojnásobná mortalita než při poruše vznikající po řadu dní.